Samsung Galaxy M36 Specs, Price
Samsung Galaxy M36 Android Smartphone was launched in June 2025. It is priced in India at Rs. 17499, running on the Exynos 1380 (5 nm) processor with Mali-G68 MP5 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Galaxy M36 has a 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 385 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy M36 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Galaxy M36 runs on Android 15, up to 6 major Android upgrades and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 164.4 x 77.9 x 7.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 197 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy M36 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | June 2025 |
| Status | Available - July 2025 |
| Price | Rs. 17,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Orange Haze, Velvet Black, Serene Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.4 x 77.9 x 7.7 mm (6.47 x 3.07 x 0.3 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 78 SA/NSA/Sub6 |
| SAR EU |
0.38 W/kg (head) 1.01 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Drop resistant up to 2m |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.89% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades |
| User Interface | One UI 7 |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Exynos 1380 (5 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G68 MP5 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@480fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 25W wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |