Samsung Galaxy M31 Specs, Price
Samsung Galaxy M31 Android Smartphone was announced in January 2020. It is priced in India at Rs. 14999, running on the Exynos 9611 (10nm) processor with Mali-G72 MP3 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSD, up to 512 GB.
The Galaxy M31 has a 6.4 inches, 1080 x 2340 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 403 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy M31 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy M31 runs on Android 10.0 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It weighs 188 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy M31 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | 2020, February 25 |
| Status | Available. Released 2020, March 5 |
| Price | Rs. 14,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Ocean Blue, Space Black, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.2 x 75.1 x 8.9 mm (6.27 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | Full HD+ Infinity-U Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.97% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | One UI 2.0 |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), Exynos 9611 (10nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G72 MP3 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 5 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, 25mm (macro), 1/5.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB |
| USB OTG | Yes |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Yes |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 15W |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |