Samsung Galaxy A90 5G Specs
Samsung Galaxy A90 5G Android Smartphone is not announced yet. It is running on the Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) processor with Adreno 640 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy A90 5G has a 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy A90 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Galaxy A90 5G runs on Android 9.0 (Pie) and all this is powered by a 4400 mAh battery. It measures 165.2 x 76.5 x 9.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 220 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A90 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Colors | Angel Gold, Ghost White, Phantom Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.2 x 76.5 x 9.3 mm (6.5 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (In-display) |
Display
| Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.67% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | One UI |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.80 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 640 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm 5 MP TOF 3D camera, f/1.2, 30mm Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Front Camera | Motorized pop-up rotating main camera module, LED flash, HDR, 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) [Similar] |
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G & 4G |
HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 5G SA / NSA / Sub6 / mmWave |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 25W |
| Capacity | 4400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |