Samsung Galaxy A57 Specs, Price
Samsung Galaxy A57 Android Smartphone was launched in March 2026. It is priced in India at Rs. 56999, running on the Exynos 1680 (4 nm) processor with Xclipse 550 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy A57 has a 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 385 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy A57 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Galaxy A57 runs on Android 16, up to 6 major Android upgrades and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 179 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A57 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | March 2026 |
| Status | Coming Soon - April 2026 |
| Price | Rs. 56,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (6.36 x 3.02 x 0.27 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| SAR EU |
0.70 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED+ Screen, 120Hz HDR10+, 1200 Nits (HBM), 1900 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs Level 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.69% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades |
| User Interface | One UI 8.5 |
| Processor | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-720 & 4x2.6 GHz Cortex-720 & 3x1.95 GHz Cortex-520), Exynos 1680 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Xclipse 550 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) Best Face, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
| Front Camera |
12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", 1.12µm 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |