Samsung Galaxy A51 5G Specs
Samsung Galaxy A51 5G Android Smartphone was launched in April 2020. It is running on the Exynos 980 (8 nm) processor with Mali-G76 MP5 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Galaxy A51 5G has a 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 405 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy A51 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Galaxy A51 5G runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 158.9 x 73.6 x 8.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 187 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A51 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | April 2020 |
| Status | Coming Soon - April 2020 |
| Colors | Prism Cube Black, Prism Cube White, Prism Cube Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.9 x 73.6 x 8.7 mm (6.26 x 2.9 x 0.34 in) |
| Weight | 187 g (6.6 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G Network | 5G SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
Super AMOLED Capacitive Touchscreen Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.17% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | One UI 2.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55), Exynos 980 (8 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP5 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 25mm (macro), 1/5.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, (depth) HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM (UFS 2.0) |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 15W |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |