Samsung Galaxy A35 Specs
Samsung Galaxy A35 Android Smartphone was launched in March 2024. It is running on the Exynos 1380 (5 nm) processor with Mali-G68 MP5 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Galaxy A35 has a 6.6 inches, 1080 x 2340 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 390 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy A35 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Galaxy A35 runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 161.7 x 78 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 209 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A35 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | March 2024 |
| Status | Coming Soon - March 2024 |
| Colors | Black; other colors |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.7 x 78 x 8.2 mm (6.37 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| SAR EU |
0.44 W/kg (head) 0.92 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 500 Nits, Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 390 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.99% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | One UI 6.1 |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Exynos 1380 (5 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G68 MP5 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 25W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |