Samsung Galaxy A32 Specs
Samsung Galaxy A32 Android Smartphone was launched in February 2021. It is running on the Mediatek Helio G80 (12 nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Galaxy A32 has a 6.4 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 411 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy A32 as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy A32 runs on Android 11 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 158.9 x 73.6 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 184 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A32 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | February 2021 |
| Status | Available - February 2021 |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue, Awesome Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.9 x 73.6 x 8.4 mm (6.26 x 2.9 x 0.33 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SAR EU |
0.45 W/kg (head) 1.30 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
Super AMOLED 90Hz Refresh Rate 800 nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | One UI 3.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G80 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 15W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |