Samsung Galaxy A17 Specs
Samsung Galaxy A17 Android Smartphone was launched in August 2025. It is running on the Exynos 1330 (5 nm) processor with Mali-G68 MP2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Galaxy A17 has a 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 385 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy A17 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Galaxy A17 runs on Android 15, up to 6 major Android upgrades and all this is powered by a 5000mAh battery. It measures 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 192 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A17 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | August 2025 |
| Status | Coming Soon - August 2025 |
| Colors | Black, Gray, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.3 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International SA/NSA/Sub6/mmWave - USA unlocked |
| SAR EU |
0.67 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED Screen 90Hz, 800 Nits (HBM) Corning Gorilla Glass Victus, Mohs Level 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.89% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades |
| User Interface | One UI 7 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Exynos 1330 (5 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G68 MP2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 25W wired |
| Capacity | 5000mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |