Samsung Galaxy A Quantum Specs
Samsung Galaxy A Quantum Android Smartphone was launched in May 2020. It is running on the Exynos 980 (8 nm), QRNG security chipset processor with Mali-G76 MP5 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Galaxy A Quantum has a 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy A Quantum as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy A Quantum runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 162.5 x 75.5 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 185 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A Quantum |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | May 2020 |
| Status | Coming Soon - May 2020 |
| Colors | Prism Cube Black, Prism Cube Sliver, Prism Cube Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.5 x 75.5 x 8.1 mm (6.4 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type | Super AMOLED Plus Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.25% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | One UI 2.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55), Exynos 980 (8 nm), QRNG security chipset [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP5 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 25mm (macro), 1/5.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, (depth) panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 25W |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |