Realme P4 Power Specs, Price
Realme P4 Power Android Smartphone was launched in January 2026. It is priced in India at Rs. 25999, running on the Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Realme P4 Power has a 6.8 inches, 1280 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme P4 Power as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Realme P4 Power runs on Android 16, up to 3 major Android upgrades and all this is powered by a 10001 mAh battery. It measures 162.3 x 76.2 x 9.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 219 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme P4 Power |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | January 2026 |
| Status | Coming Soon - February 2026 |
| Price | Rs. 25,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Flash Orange, Power Silver, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.3 x 76.2 x 9.1 mm (6.39 x 3 x 0.36 in) |
| Weight | 219 g (7.73 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 - India |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 144Hz, HDR10+, PWM 600 Nits (typ), 1800 Nits (HBM), 6500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.11% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.4, (wide) Panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 55W PPS, 13.5W PD/QC, 50% in 36 min 27W Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 10001 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |