Realme Narzo N61 Specs, Price
Realme Narzo N61 Android Smartphone was launched in July 2024. It is priced in India at Rs. 7499, running on the Unisoc Tiger T612 (12 nm) processor with Mali-G57 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Realme Narzo N61 has a 6.74 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 260 ppi. Coming to cameras, it has a 32 MP rear camera and a 5 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme Narzo N61 as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Realme Narzo N61 runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 167.3 x 76.7 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 187 grams including battery.
General Info
| Phone | Realme Narzo N61 |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | July 2024 |
| Status | Coming Soon - August 2024 |
| Price | Rs. 7,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Voyage Blue, Marble Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 167.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.59 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.6 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP54, dust and splash resistant Die-cast aluminum chassis |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen 90Hz Refresh Rate, 450 Nits (typ), 560 Nits (HBM) Reinforced Glass Protections |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.74 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.68% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | Realme UI 5.0 |
| Processor | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), Unisoc Tiger T612 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Battery Charging 10W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |