Realme Narzo 10 Specs
Realme Narzo 10 Android Smartphone was launched in 2020, May 11. It is running on the Mediatek Helio G80 (12 nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 4 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Realme Narzo 10 has a 6.5 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 270 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the Realme Narzo 10 as well, along with a proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Realme Narzo 10 runs on Android 10.0 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 164.4 x 75.4 x 9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 199 grams including battery.
General Info
| Phone | Realme Narzo 10 |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | 2020, May 11 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, May 18 |
| Colors | That White, That Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.4 x 75.4 x 9 mm (6.47 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
Splash resistant Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.25% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | Realme UI |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G80 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.25", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro), 1/5.0", 1.75µm 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 18W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |