Realme GT 7T Specs, Price
Realme GT 7T Android Smartphone was launched in May 2025. It is priced in India at Rs. 34999, running on the Mediatek Dimensity 8400 Max (4 nm) processor with Mali-G720 MC7 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Realme GT 7T has a 6.8 inches, 1280 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme GT 7T as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Realme GT 7T runs on Android 15, up to 6 major Android upgrades and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 162.4 x 76 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 202 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme GT 7T |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Price | Rs. 34,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | IceSense Black, IceSense Blue, Racing Yellow |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.4 x 76 x 8.3 mm (6.39 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, Dolby Vision 1000 Nits (typ), 1800 Nits (HBM), 6000 Nits (peak) ArmorShell Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.29% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades |
| User Interface | Realme UI 6.0 |
| Processor | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8400 Max (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC7 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm Panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1/4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 120W wired, 50% in 15 min, 100% in 42 min Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |