Realme C85 Specs, Price
Realme C85 Android Smartphone was launched in November 2025. It is priced in India at Rs. 14999, running on the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Realme C85 has a 6.8 inches, 720 x 1570 pixels IPS display with a pixel density of 254 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme C85 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Realme C85 runs on Android 15 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 165.7 x 76.2 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme C85 |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | November 2025 |
| Status | Coming Soon - November 2025 |
| Price | Rs. 14,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Midnight Lily, Purple Blossom, Lily White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.7 x 76.2 x 7.9 mm (6.52 x 3 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type | HD+ IPS LCD, 144Hz, 1200 Nits (HBM) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1570 pixels |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.53% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | Realme UI 6.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 45W wired Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |