Realme C83 5G Specs, Price
Realme C83 5G Android Smartphone was launched in March 2026. It is priced in India at Rs. 13499, running on the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Realme C83 5G has a 6.8 inches, 720 x 1570 pixels IPS display with a pixel density of 254 ppi. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 5 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme C83 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Realme C83 5G runs on Android 16 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 166.3 x 78.1 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 212 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme C83 5G |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | March 2026 |
| Status | Coming Soon - March 2026 |
| Price | Rs. 13,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blooming Purple, Sprouting Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm (6.55 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions RGB notification (on the back) |
Display
| Type | FHD+ IPS LCD Screen, 144Hz, 900 Nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1570 pixels |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.03% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 15W wired Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |