Realme 8 Specs, Price
Realme 8 Android Smartphone was launched in March 2021. It is priced in India at Rs. 14999, running on the Mediatek Helio G95 (12 nm) processor with Mali-G76 MC4 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Realme 8 has a 6.4 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 411 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme 8 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Realme 8 runs on Android 11 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 160.6 x 73.9 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 177 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme 8 |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | March 2021 |
| Status | Coming Soon - March 2021 |
| Price | Rs. 14,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Cyber Silver, Cyber Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.6 x 73.9 x 8 mm (6.32 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
Super AMOLED Screen 1000 nits (peak) Always-on display |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | realme UI 2.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G95 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MC4 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0" 1.0µm HDR, panorama 1080p@30/120fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W, 50% in 26 min, 100% in 65 min (advertised) VOOC 4.0 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |