Realme 6S Specs
Realme 6S Android Smartphone was launched in March 2020. It is running on the Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) processor with Mali-G76 MC4 GPU. The phone has 4 GB RAM and 64 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Realme 6S has a 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels IPS display with a pixel density of 405 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme 6S as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Realme 6S runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4300 mAh battery. It measures 162.1 x 74.8 x 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 191 grams including battery.
General Info
| Phone | Realme 6S |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | March 2020 |
| Status | Coming Soon - June 2020 |
| Colors | Eclipse Black, Lunar White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.1 x 74.8 x 8.9 mm (6.38 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(side-mounted) Splash resistant |
Display
| Type |
IPS LCD Capacitive Touchscreen Corning Gorilla Glass 3 480 nits typ. brightness (advertised) 90Hz refresh rate |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.08% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | Realme UI |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MC4 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 22mm (macro), 1/5.0", 1.75µm 2 MP B/W, f/2.4, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR, Panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W |
| Capacity | 4300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |