Realme 16T Specs
Detailed Specifications
General Info
| Phone | Realme 16T |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | May 2026 |
| Status | Coming Soon - May 2026 |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm (6.55 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 224 g (7.9 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type | AMOLED, 144Hz, 1200 Nits (HBM), Panda-1681 Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.81 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1570 pixels |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.87% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 128GB 6GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE | |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |