Realme 16T Specs, Price
Realme 16T Android Smartphone was launched in May 2026. It is priced in India at Rs. 29999, running on the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The Realme 16T has a 6.81 inches, 720 x 1570 pixels AMOLED display with a pixel density of 254 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme 16T as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Realme 16T runs on Android 16 and all this is powered by a 8000 mAh battery. It measures 166.4 x 78.2 x 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 224 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme 16T |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | May 2026 |
| Status | Coming Soon - May 2026 |
| Price | Rs. 29,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm (6.55 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 224 g (7.9 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type | HD+ AMOLED Screen, 144Hz, 1200 Nits (HBM), Panda-1681 Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.81 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1570 pixels |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.87% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 45W wired, PPS, PD, QC 15W Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 8000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |