Realme 16 Specs, Price
Realme 16 Android Smartphone was launched in February 2026. It is priced in India at Rs. 31999, running on the Mediatek Dimensity 6400 Turbo (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Realme 16 has a 6.57 inches, 1080 x 2372 pixels AMOLED display with a pixel density of 397 ppi. It has Asahi Dragontrail Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme 16 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Realme 16 runs on Android 16 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 158.3 x 75.1 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 183 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme 16 |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | February 2026 |
| Status | Available -April 2026 |
| Price | Rs. 31,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | White Swan, Black Cloud |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.3 x 75.1 x 8.1 mm (6.23 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 0.5m for 60 days) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz 2160Hz PWM, HDR, 1000 Nits (typ), 1400 Nits (HBM) 4500 Nits (peak), AGC DT-Star D+ |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.21% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6400 Turbo (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 60W wired, 45W PPS, 13.5W PD2.0 Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |