Realme 15T Specs, Price
Realme 15T Android Smartphone was launched in September 2025. It is priced in India at Rs. 20999, running on the Mediatek Dimensity 6400 Max (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The Realme 15T has a 6.57 inches, 1080 x 2372 pixels AMOLED display with a pixel density of 397 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme 15T as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Realme 15T runs on Android 15, up to 3 major Android upgrades and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 158.4 x 75.2 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 181 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme 15T |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | September 2025 |
| Status | Coming Soon - September 2025 |
| Price | Rs. 20,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Silk Blue, Suit Titanium, Flowing Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.4 x 75.2 x 7.8 mm (6.24 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz 2160Hz PWM, 1000 Nits (typ), 1400 Nits (HBM), 4000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.03% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| User Interface | Realme UI 6.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6400 Max (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 60W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |