Realme 14x Specs, Price
Realme 14x Android Smartphone was launched in December 2024. It is priced in India at Rs. 14999, running on the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Realme 14x has a 6.67 inches, 720 x 1604 pixels IPS display with a pixel density of 264 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Realme 14x as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Realme 14x runs on Android 14 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 165.7 x 76.2 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 197 grams including battery.
General Info
| Phone | Realme 14x |
| Manufacturer | Realme |
| Announced | December 2024 |
| Status | Coming Soon - December 2024 |
| Price | Rs. 14,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Crystal Black, Golden Glow, Jewel Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.7 x 76.2 x 7.9 mm (6.52 x 3 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68/IP69 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, 625 Nits |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.67% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | Realme UI 5.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 45W 5W reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |