Oppo Reno8 T 5G Specs
Oppo Reno8 T 5G Android Smartphone was launched in February 2023. It is running on the Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) processor with Adreno 619 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Oppo Reno8 T 5G has a 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels AMOLED display with a pixel density of 394 ppi. It has Asahi Dragontrail Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno8 T 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Oppo Reno8 T 5G runs on Android 13 and all this is powered by a 4800 mAh battery. It measures 162.3 x 74.3 x 7.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 171 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno8 T 5G |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | February 2023 |
| Status | Coming Soon - February 2023 |
| Colors | Black Starlight (Midnight Black), Dawn Gold (Sunrise Gold) |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.3 x 74.3 x 7.7 mm (6.39 x 2.93 x 0.3 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 950 nits (peak) Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.78% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | ColorOS 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, PD, 100% in 44 min (advertised) Reverse wired |
| Capacity | 4800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |