Oppo Reno5 Pro+ 5G Specs
Oppo Reno5 Pro+ 5G Android Smartphone was launched in 2020, December 24. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Reno5 Pro+ 5G has a 6.55 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 402 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno5 Pro+ 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Oppo Reno5 Pro+ 5G runs on Android 11 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 159.9 x 72.5 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 184 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno5 Pro+ 5G |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | 2020, December 24 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, January |
| Colors | Black, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.9 x 72.5 x 8 mm (6.3 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | 1, 3, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED display 90Hz Refresh rate HDR10+ 800 nits (typ), 1100 nits (peak) Corning Gorilla Glass |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.26% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ColorOS 11 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 16 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | No |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, optical zoom 16 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS, OIS, HDR |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 65W SuperVOOC 2.0 Reverse charging |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |