Oppo Reno3 Specs
Oppo Reno3 Android Smartphone was launched in 2020, March 17. It is running on the Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) processor with PowerVR GM9446 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot).
The Oppo Reno3 has a 6.4 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 411 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 44 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno3 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Oppo Reno3 runs on Android 10.0 (Pie) and all this is powered by a 4025 mAh battery. It measures 160.2 x 73.3 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 170 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno3 |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | 2020, March 17 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, March |
| Colors | Midnight Black, Aurora Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.2 x 73.3 x 7.9 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(In-display) |
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 6 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.30% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 (Pie) |
| User Interface | ColorOS 7 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) [Similar] |
| GPU | PowerVR GM9446 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 13 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 5x Hybrid zoom, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) |
| Front Camera |
44 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM (UFS 2.1) |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W |
| Capacity | 4025 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |