Oppo Reno14 Pro Specs, Price
Oppo Reno14 Pro Android Smartphone was launched in May 2025. It is priced in India at Rs. 49999, running on the Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) processor with Mali-G720 MC7 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Reno14 Pro has a 6.83 inches, 1272 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 450 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno14 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo Reno14 Pro runs on Android 15 and all this is powered by a 6200 mAh battery. It measures 163.4 x 77 x 7.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 201 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno14 Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | May 2025 |
| Status | Coming Soon - May 2025 |
| Price | Rs. 49,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.4 x 77 x 7.5 mm (6.43 x 3.03 x 0.3 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 1700(AWS) / 2100 - China |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 - China |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA - China |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, 1200 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.19% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core 3.25 GHz, Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC7 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF Panorama, HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 33W UFCS, 33W PPS 50W wireless Reverse wired |
| Capacity | 6200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |