Oppo Reno14 Specs, Price
Oppo Reno14 Android Smartphone was launched in May 2025. It is priced in India at Rs. 37999, running on the Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) processor with Mali G615-MC6 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Reno14 has a 6.59 inches, 1256 x 2760 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno14 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo Reno14 runs on Android 15 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 157.9 x 74.7 x 7.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 187 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Oppo Reno14 |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | May 2025 |
| Status | Coming Soon - May 2025 |
| Price | Rs. 37,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.9 x 74.7 x 7.3 mm (6.22 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 187 g (6.6 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - China |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 48, 77, 78, 79 SA/NSA - China |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, 1200 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.61% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali G615-MC6 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF Panorama, HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 33W PPS Reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |