Oppo Reno13 Pro (China) Specs
Oppo Reno13 Pro (China) Android Smartphone was launched in November 2024. It is running on the Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) processor with Mali G615-MC6 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Reno13 Pro (China) has a 6.83 inches, 1272 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 450 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno13 Pro (China) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo Reno13 Pro (China) runs on Android 15 and all this is powered by a 5800 mAh battery. It measures 162.8 x 76.6 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 197 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno13 Pro (China) |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | November 2024 |
| Status | Coming Soon - November 2024 |
| Colors | Black, Purple, Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.8 x 76.6 x 7.6 mm (6.41 x 3.02 x 0.3 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, 1200 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.99% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali G615-MC6 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF Panorama, HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 80W wired, PD 13.5W, UFCS 33W, PPS 33W 50W wireless Reverse wired |
| Capacity | 5800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |