Oppo Reno11 Pro (China) Specs
Oppo Reno11 Pro (China) Android Smartphone was launched in November 2023. It is running on the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Reno11 Pro (China) has a 6.74 inches, 1240 x 2772 pixels display with a pixel density of 451 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno11 Pro (China) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo Reno11 Pro (China) runs on Android 14 and all this is powered by a 4700 mAh battery. It measures 163 x 74.2 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno11 Pro (China) |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | November 2023 |
| Status | Coming Soon - December 2023 |
| Colors | Black, Green, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163 x 74.2 x 8.2 mm (6.42 x 2.92 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1200 Nits (HBM), 1600 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.74 inches [Similar] |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 451 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.14% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | ColorOS 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 32 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.74", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, AF Panorama, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W wired, PD, QC3, 1-50% in 11 min, 1-100% in 27 min (advertised) Reverse wired |
| Capacity | 4700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |