Oppo Reno11 F Specs
Oppo Reno11 F Android Smartphone was launched in February 2024. It is running on the Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) processor with Mali-G68 MC4 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The Oppo Reno11 F has a 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels AMOLED display with a pixel density of 394 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno11 F as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Oppo Reno11 F runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 161.1 x 74.7 x 7.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 177 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno11 F |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | February 2024 |
| Status | Available - February 2024 |
| Colors | Palm Green, Ocean Blue, Coral Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.1 x 74.7 x 7.5 mm (6.34 x 2.94 x 0.3 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 LTE |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 66, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65 dust/water resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, HDR10+ 500 Nits (typ), 900 Nits (HBM), 1100 Nits (peak) Panda Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | ColorOS 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G68 MC4 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74", 0.8µm Panorama 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, PD2.0, QC3, 100% in 48 min Reverse wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |