Oppo Reno10 (China) Specs
Oppo Reno10 (China) Android Smartphone was launched in May 2023. It is running on the Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) processor with Adreno 642L GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Reno10 (China) has a 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels AMOLED display with a pixel density of 394 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Reno10 (China) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Oppo Reno10 (China) runs on Android 13 and all this is powered by a 4600 mAh battery. It measures 162.4 x 74.2 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 180 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Reno10 (China) |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | May 2023 |
| Status | Available - May 2023 |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.4 x 74.2 x 7.6 mm (6.39 x 2.92 x 0.3 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+, 950 nits (peak) |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.84% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | ColorOS 13.1 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 642L [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 32 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.7µm, PDAF 32 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.74", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, (ultrawide) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, AF Panorama, HDR 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 UFS 2.2/3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W wired, PD, QC3, 50% in 11 min (advertised) Reverse wired |
| Capacity | 4600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |