Oppo K9 Pro Specs
Oppo K9 Pro Android Smartphone was launched in September 2021. It is running on the MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) processor with Mali-G77 MC9 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo K9 Pro has a 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 409 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo K9 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Oppo K9 Pro runs on Android 11 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 158.7 x 73.5 x 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 180 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo K9 Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | September 2021 |
| Status | Coming Soon - October 2021 |
| Colors | Black, Aurora |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.7 x 73.5 x 8.5 mm (6.25 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.43 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.70% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ColorOS 11.3 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G77 MC9 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Li-Po, non-removable Fast charging 60W, 50% in 16 min (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |