Oppo K15 Pro+ Specs
Oppo K15 Pro+ Android Smartphone was launched in April 2026. It is running on the Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) processor with Immortalis-G925 MC12 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo K15 Pro+ has a 6.78 inches, 1272 x 2772 pixels AMOLED display with a pixel density of 450 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo K15 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Oppo K15 Pro+ runs on Android 16 and all this is powered by a 8000 mAh battery. It measures 162.4 x 77.5 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 213 grams or 219 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo K15 Pro+ |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | April 2026 |
| Status | Coming Soon - April 2026 |
| Colors | Gray, Silver, Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.4 x 77.5 x 8.3 mm (6.39 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 213 g or 219 g (7.51 oz or 7.73 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 165Hz 600 Nits (typ), 1800 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.26% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Processor | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 8000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |