Oppo K13 Turbo Pro Specs, Price
Oppo K13 Turbo Pro Android Smartphone was launched in July 2025. It is priced in India at Rs. 37999, running on the Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) processor with Adreno 825 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo K13 Turbo Pro has a 6.8 inches, 1280 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo K13 Turbo Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Oppo K13 Turbo Pro runs on Android 15 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 162.8 x 77.2 x 7.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 208 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Oppo K13 Turbo Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | July 2025 |
| Status | Available - July 2025 |
| Price | Rs. 37,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Silver Knight, Purple Phantom, Midnight Maverick |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.8 x 77.2 x 7.3 mm (6.41 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, 1600 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720), Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 825 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 33W PPS Reverse wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |