Oppo K12x Specs, Price
Oppo K12x Android Smartphone was launched in July 2024. It is priced in India at Rs. 12999, running on the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The Oppo K12x has a 6.67 inches, 720 x 1604 pixels IPS display with a pixel density of 264 ppi. Coming to cameras, it has a 32 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo K12x as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo K12x runs on Android 14 and all this is powered by a 5100 mAh battery. It measures 165.7 x 76 x 7.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 186 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Oppo K12x |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | July 2024 |
| Status | Coming Soon - August 2024 |
| Price | Rs. 12,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Breeze Blue, Midnight Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.7 x 76 x 7.7 mm (6.52 x 2.99 x 0.3 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 88 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP54, dust and splash resistant MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, 1000 Nits (HBM) Panda Glass Protections |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.89% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | ColorOS 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 45W wired, PD, 50% in 30 min |
| Capacity | 5100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |