Oppo Find X9 Specs, Price
Oppo Find X9 Android Smartphone was launched in October 2025. It is priced in India at Rs. 74999, running on the Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) processor with Arm G1-Ultra GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Find X9 has a 6.59 inches, 1256 x 2760 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Find X9 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Oppo Find X9 runs on Android 16, up to 5 major Android upgrades and all this is powered by a 7025 mAh battery. It measures 157 x 73.9 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 203 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Oppo Find X9 |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | October 2025 |
| Status | Coming Soon - October 2025 |
| Price | Rs. 74,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Space Black, Titanium Grey, Velvet Red, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157 x 73.9 x 8 mm (6.18 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ HDR Vivid, 800 Nits (typ), 1800 Nits (HBM), 3600 Nits (peak) Corning Gorilla Glass (unspecified Version) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Processor | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro), Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Arm G1-Ultra [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.4", 1.12µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.61µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, multi-directional PDAF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Hasselblad Color Calibration, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision, LOG |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm Panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 55W PD, 55W PPS, 80W UFCS 50W wireless 10W reverse wireless |
| Capacity | 7025 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |