Oppo Find X6 Pro Specs
Oppo Find X6 Pro Android Smartphone was launched in March 2023. It is running on the Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 740 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Find X6 Pro has a 6.82 inches, 1440 x 3168 pixels AMOLED display with a pixel density of 510 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Find X6 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Oppo Find X6 Pro runs on Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 164.8 x 76.2 x 9.1 mm or 9.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 216 grams or 218 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Find X6 Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | March 2023 |
| Status | Available - March 2023 |
| Colors | Black, Green, Brown |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.8 x 76.2 x 9.1 mm or 9.5 mm (6.49 x 3 x 0.36 in or 0.37 in) |
| Weight | 216 g or 218 g (7.62 oz or 7.69 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
QHD+ LTPO3 AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 800 nits (typ), 1500 nits (HBM), 2500 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.82 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Pixel Density | 510 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.11% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | ColorOS 13.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 740 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/2.6, 65mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, 2.8x optical zoom, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 15mm, 110˚ (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS Hasselblad Color Calibration, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, PDAF Panorama 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 100W wired, PD, 45% in 10 min, 100% in 30 min (advertised) 50W wireless, 50% in 22 min, 100% in 51 min (advertised) 10W reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |