Oppo Find X5 Pro Specs
Oppo Find X5 Pro Android Smartphone is expected to launch soon. It is running on the Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Find X5 Pro has a 6.7 inches, 1440 x 3216 pixels AMOLED display with a pixel density of 526 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Find X5 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Oppo Find X5 Pro runs on Android 12 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.4 x 74 x 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 218 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Find X5 Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | Expected Announcement - March 2022 |
| Status | Ceramic Black, Ceramic White |
| Colors | Black; other colors |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.4 x 74 x 8.5 mm (6.43 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
Display
| Type |
QHD+ LTPO2 AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ BT.2020, 500 nits (typ), 1300 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3216 pixels |
| Pixel Density | 526 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.31% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | ColorOS 12 |
| Processor | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, omnidirectional PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 2x optical zoom, PDAF 50 MP, f/2.2, 16mm, 110˚ (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, omnidirectional PDAF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm Panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 80W Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging 10W USB Power Delivery |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |