Oppo Find X2 Pro Specs
Oppo Find X2 Pro Android Smartphone was launched in January 2020. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Find X2 Pro has a 6.7 inches, 1440 x 3168 pixels display with a pixel density of 519 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Find X2 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Oppo Find X2 Pro runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4260 mAh battery. It measures 165.3 × 74.4 × 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 207 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Find X2 Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | January 2020 |
| Status | Coming Soon - March 6, 2020 |
| Colors | Blue Ocean, Blue Sea Night |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.3 × 74.4 × 8.8 mm (6.51 × 2.93 × 0.35 in) |
| Weight | 207 g (7.3 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 66(1700/2100), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | 5G SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(under display, optical) |
Display
| Type |
QHD+ OLED Capacitive Touchscreen Corning Gorilla Glass 6 DCI-P3 HDR10 120Hz 240Hz touch-sensing |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Pixel Density | 519 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | ColorOS 7 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 13 MP + 48 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, (wide), Sony IMX689 1/1.43", 1.12 µm, PDAF, OIS 13 MP, Periscope , f/3.0, 129mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 5x optical zoom, PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, AF HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/30fps, 1080p@240fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256GB, 8 GB RAM (UFS3.0) |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 65W Fast wireless battery charging 50W |
| Capacity | 4260 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |