Oppo Find N2 Flip Specs
Oppo Find N2 Flip Android Smartphone was launched in December 2022. It is running on the MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) processor with Mali-G710 MC10 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo Find N2 Flip has a 6.8 inches, 1080 x 2520 pixels AMOLED display with a pixel density of 403 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo Find N2 Flip as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo Find N2 Flip runs on Android 13 and all this is powered by a 4300 mAh battery. It measures Unfolded: 166.2 x 75.2 x 7.5 mm
Folded: 85.5 x 75.2 x 16 mm (height x width x thickness) with a total weight of 191 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo Find N2 Flip |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | December 2022 |
| Status | Coming Soon - December 2022 |
| Colors | Black, Gold, Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 166.2 x 75.2 x 7.5 mm Folded: 85.5 x 75.2 x 16 mm (Unfolded: 6.54 x 2.96 x 0.3 in Folded: 3.37 x 2.96 x 0.63 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) ) |
Display
| Type |
FHD+ Foldable AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.50% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
3.26 inches, 382 x 720 pixels, 250 PPI FHD+ AMOLED, Corning Gorilla Glass 5 800 nits (HBM), 900 nits (peak) |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | ColorOS 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x3.20 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G710 MC10 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 44W |
| Capacity | 4300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |