Oppo F31 Pro+ Specs, Price
Oppo F31 Pro+ Android Smartphone was launched in September 2025. It is priced in India at Rs. 32999, running on the Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 720 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo F31 Pro+ has a 6.8 inches, 1280 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. It has Asahi Dragontrail Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo F31 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo F31 Pro+ runs on Android 15 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 163.1 x 77.6 x 7.7 mm or 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 195 or 204 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Oppo F31 Pro+ |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | September 2025 |
| Status | Available - September 2025 |
| Price | Rs. 32,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Festival Pink, Himalayan White, Gemstone Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.1 x 77.6 x 7.7 mm or 7.9 mm (6.42 x 3.06 x 0.3 in or 0.31 in) |
| Weight | 195 or 204 g (6.88 or 7.2 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, 1600 Nits (HBM) AGC DT-Star D+ Protections |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 720 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 33W PPS, 42% in 20 min 10W reverse wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |