Oppo A91 Specs
Oppo A91 Android Smartphone was launch in 2019, December. It is running on the Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) processor with Mali-G72 MP3 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSD, up to 256 GB (dedicated slot).
The Oppo A91 has a 6.4 inches, 1080 x 2340 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 403 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo A91 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Oppo A91 runs on Android 9.0 (Pie) and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures 7.9 mm thickness (height x width x thickness) with a total weight of 172 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo A91 |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | 2019, December |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, December 26 |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 7.9 mm thickness (0.31 in thickness) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(In-display) |
Display
| Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | ColorOS 6.1 |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G72 MP3 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |