Oppo A6 Max Specs
Oppo A6 Max Android Smartphone was launched in September 2025. It is running on the Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 720 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo A6 Max has a 6.8 inches, 1280 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo A6 Max as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Bluetooth too.
The Oppo A6 Max runs on Android 15 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 7.7 mm thickness (height x width x thickness) with a total weight of 198 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo A6 Max |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | September 2025 |
| Status | Available - September 2025 |
| Colors | Blue, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 7.7 mm thickness (0.3 in thickness) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz, 1600 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 720 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 33W PPS, 50% in 24 min Reverse wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |