Oppo A5 Pro Specs
Oppo A5 Pro Android Smartphone was launched in December 2024. It is running on the Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo A5 Pro has a 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels AMOLED display with a pixel density of 394 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo A5 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo A5 Pro runs on Android 15 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 161.5 x 74.9 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 180 grams or 186 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo A5 Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | December 2024 |
| Status | Available - December 2024 |
| Colors | Black, White, Red, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.5 x 74.9 x 7.6 mm (6.36 x 2.95 x 0.3 in) |
| Weight | 180 g or 186 g (6.35 oz or 6.56 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) GJB 150A-2009 certified |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, 600 Nits (typ), 1200 Nits (HBM) Corning Gorilla Glass Victus 2 Protection |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.50% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 45% in 20 min |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |