Oppo A3 Pro Specs
Oppo A3 Pro Android Smartphone was launched in April 2024. It is running on the Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) processor with Mali-G68 MC4 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Oppo A3 Pro has a 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels AMOLED display with a pixel density of 394 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Oppo A3 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Oppo A3 Pro runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 162.7 x 74.3 x 7.5 mm or 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 177 grams or 182 grams including battery.
General Info
| Phone | Oppo A3 Pro |
| Manufacturer | Oppo |
| Announced | April 2024 |
| Status | Coming Soon - April 2024 |
| Colors | Blue, Pink, Mint |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.7 x 74.3 x 7.5 mm or 7.9 mm (6.41 x 2.93 x 0.3 in or 0.31 in) |
| Weight | 177 g or 182 g (6.24 oz or 6.42 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 500 Nits (typ), 800 Nits (HBM), 950 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | ColorOS 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G68 MC4 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, PD, 56% in 20 min (advertised) Reverse wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |