Nothing Phone (4a) Pro Specs, Price
Nothing Phone (4a) Pro Android Smartphone was launched in March 2026. It is priced in India at Rs. 39999, running on the Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) processor with Adreno 722 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Nothing Phone (4a) Pro has a 6.83 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 450 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Nothing Phone (4a) Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Nothing Phone (4a) Pro runs on Android 16, up to 3 major Android upgrades and all this is powered by a 5400 mAh battery. It measures 163.7 x 76.6 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 210 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Nothing Phone (4a) Pro |
| Manufacturer | Nothing |
| Announced | March 2026 |
| Status | Available - March 2026 |
| Price | Rs. 39,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Silver, Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 76.6 x 8 mm (6.44 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 - India |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) Manufacturer-rated water-resistant (up to 25cm for 20 min) 137 individually addressable mini-LEDs Aircraft-grade aluminium unibody |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 144Hz 2160Hz PWM, HDR10+, 800 Nits (typ) 1600 Nits (HBM), 5000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i, Mohs Level 5 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.64% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| User Interface | Nothing OS 4.1 |
| Processor | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520), Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 722 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.9, 80mm (periscope telephoto), 1/2.75", 0.64µm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Panorama, Ultra XDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR, Ultra XDR |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.42", 0.64µm 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 50W wired, 50% in 22 min, 100% in 64 min 7.5W reverse wired |
| Capacity | 5400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |