Nothing Phone (3a) Pro Specs, Price
Nothing Phone (3a) Pro Android Smartphone was launched in March 2025. It is priced in India at Rs. 29999, running on the Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 710 (940 MHz) GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Nothing Phone (3a) Pro has a 6.77 inches, 1080 x 2392 pixels AMOLED display with a pixel density of 388 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Nothing Phone (3a) Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Nothing Phone (3a) Pro runs on Android 15, up to 3 major Android upgrades and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.5 x 77.5 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 211 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Nothing Phone (3a) Pro |
| Manufacturer | Nothing |
| Announced | March 2025 |
| Status | Coming Soon - March 2025 |
| Price | Rs. 29,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.5 x 77.5 x 8.4 mm (6.44 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 - Global 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 - India |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA - Global 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) 3 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 26 addressable zones) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, 800 Nits (typ), 1300 Nits (HBM), 3000 Nits (peak) Panda Glass Protection |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.77 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.37% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| User Interface | Nothing OS 3.1 |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto) (15cm - ∞), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/2.76" 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 50W wired, 50% in 19 min, 100% in 56 min |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |