Nothing Phone (1) Specs, Price
Nothing Phone (1) Android Smartphone was launched in 2022, July 12. It is priced in India at Rs. 31999, running on the Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) processor with Adreno 642L GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using Unspecified.
The Nothing Phone (1) has a 6.55 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 402 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Nothing Phone (1) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Nothing Phone (1) runs on Android 12 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 159.2 x 75.8 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193.5 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Nothing Phone (1) |
| Manufacturer | Nothing |
| Announced | 2022, July 12 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2022, July 16 |
| Price | Rs. 31,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.2 x 75.8 x 8.3 mm (6.27 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 193.5 g (6.81.0.18 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Multiple LED lights on the back (notifications, charging progress, camera fill light) Blinking red light on the back (video recording indicator) IP53 - splash, water and dust resistant |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 500 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.75% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | Nothing OS |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 642L [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | Unspecified |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (1), QZSS (1) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | Unspecified |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 33W, 50% in 30 min, 100% in 70 min (advertised) Wireless charging 15W Reverse wireless charging 5W Power Delivery 3.0 Quick Charge 4.0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |