Nokia G42 Specs
Nokia G42 Android Smartphone was launched in June 2023. It is running on the Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) processor with Adreno 619 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The Nokia G42 has a 6.56 inches, 720 x 1612 pixels IPS display with a pixel density of 269 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Nokia G42 as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, Wi-Fi and FM Radio too.
The Nokia G42 runs on Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 165 x 75.8 x 8.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193.8 grams including battery.
General Info
| Phone | Nokia G42 |
| Manufacturer | Nokia |
| Announced | June 2023 |
| Status | Available - June 2023 |
| Colors | Gray, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165 x 75.8 x 8.6 mm (6.5 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 193.8 g (6.81.0.28 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (2x Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 13, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Dust and splash resistant QuickFix user-reparable design |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen 90Hz Refresh Rate 450 nits (typ), 560 nits (peak) Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.56 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.74% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460), Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 20W wired, PD3.0, QC3 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |