Motorola Razr Ultra 2026 Specs
Motorola Razr Ultra 2026 Android Smartphone was launched in April 2026. It is running on the Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor with Adreno 830 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Razr Ultra 2026 has a 7.0 inches, 1224 x 2992 pixels AMOLED display with a pixel density of 462 ppi alongwith a secondary display of 4-inches LTPO AMOLED, 1272 x 1080 pixels, 417 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Razr Ultra 2026 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Motorola Razr Ultra 2026 runs on Android 16 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 mm
Folded: 88.1 x 74 x 15.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 199 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Razr Ultra 2026 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | April 2026 |
| Status | Available - April 2026 |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.7 mm (Unfolded: 6.75 x 2.91 x 0.28 in Folded: 3.47 x 2.91 x 0.62 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type | FHD+ Foldable LTPO AMOLED Screen, 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 5000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 7.0 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2992 pixels |
| Pixel Density | 462 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.22% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
4-inches LTPO AMOLED, 1272 x 1080 pixels, 417 ppi 1B colors, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) Gorilla Glass Ceramic |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| Processor | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon+ 6x3.53 GHz Oryon), Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 830 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 2.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.93", 1.2µm Panorama, HDR, Pantone Validated Colour And Skin Tones |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR10+ |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, (wide), 1.28µm 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 68W wired 30W wireless 5W reverse wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |